Ziyafet Sofram

Switch to desktop Register Login

Sütlü Kabak Tatlısı

Gönen yöresine ait, hafif ve lezzetli bir tarif.

İşte tatlımızın ana hammaddesi Kara kabak..

 

Kara kabağı yaz mevsiminde bulmanız mümkün. Eylül aynında da bulunabilirmiş. Kara kabağı seçerken kart olmaması gerekiyormuş, kabağın kabuğuna bastırdığınızda tırnağınız batmalıymış. Kara kabak böreğiyle de meşhur. En azından kara kabağı ilk ben böreğiyle tanımıştım. 

 

[Annemler (kayınvalidem) yakın bir arkadaşına giderken bir pazara uğramıştık. O pazarın sebze meyvesi güzel ve taze olurmuş. Pazardan babamlar bir kaç tane kara kabak almışlardı. Gittiğimiz evde hemen annem girdi mutfağa, kabaklar taze ve körpe olduğu için hemencecik kolayca soyu verdi, doğradık. Hemen tencereye koydu pişirdi, sonra fırınladı. (Böyle misafir dostlar başına dediğinizi duyar gibiyim.:)) Sonuçta misafirlikte olduğumuzdan vaktimiz kısıtlıydı. Tatlı hemen soğuyamadı. Biraz daha dinlenince daha güzel oluyormuş. İkinci yediğimde daha iyi anladım. İşte bu tatlıyla tanışmam böyle oldu. İlk duyduğumda biraz önyargılı bakmıştım, ama hakikaten hoş, hafif ve değişik bir lezzet.]
 

 

Sütlü Kabak Tatlısının Tarifi:

Gerekli Malzemeler:

1 tane Kara Kabak

2-3 litre süt

4-5 Su bardağı şeker

Yapılışı:

Önce kabağımızı kesip dilimliyoruz.

Sonra yıkadığımız kabakları küçük küçük doğruyoruz ve pişime hazır hale getiriyoruz. 

Kestiğiniz kabakları büyükçe bir tencereye koyun ve üzerine (kabağın büyüklüğüne küçüklüğüne göre) 4-5 bardak şeker koyun. Önce kaynayana kadar harlı ateşte, sonra kısık ateşte yaklaşık 1 saat civarı pişirin. (Piştiğini anlamanız için kabak kaşıkla kolayca bölünebilmeli, yumuşamış olmalı.) 

Pişen kabakları büyükçe bir tepsiye dengeli bir şekilde yayıyoruz. Üzerine 1 lt. sütü boşaltıyoruz. (Tepsiden taşmayacak kadar) 200 dereceye çevirdiğimiz fırında üzeri kızarana kadar (yaklaşık 40-45 dk.) fırınlıyoruz. Bu arada sütünü de kontrol ediyoruz. Çok çekerse süt ilave ediyoruz. Fırından çıkardıktan sonra da üstüne süt ilave ediyoruz.

 

 

Ilınınca buzdolabında iyice soğuyunca kadar bekletip soğuk servis yapın.

(Servis yaparken tepsideki süt azalınca tepsiye tekrar süt ilave edebilirsiniz.)

Afiyet olsun!

  

İlgili tarifler

Yukarı dön

ziyafetsofram.com © FYA | Bütün hakları saklıdır

Top Desktop version